U holiča

Autor: Ivan Rias | 13.7.2012 o 10:27 | Karma článku: 18,09 | Prečítané:  2497x

Mám rád vo všetkom poriadok a jeden problém ma tak trošku kvári. Už dlhší čas sa chodím strihať k tej istej holičke. Keďže sa v salónoch už dávno neholí, holička to asi nebude, ale nemôžem ju nazvať ani kaderníčkou, lebo ku kaderníčkam chodia ženy, a ja žena nie som, to viem nabetón.

Navyše slovo kaderník je odvodené od slova kadere, a tie sa nám zo slovníkov vytratili skôr ako tie z mojej hlavy, a ostali nám len kučery. Aspoň poniektorým. Potom si asi páni z nášho jazykovedného ústavu uvedomili, že kučerník by nebolo to pravé orechové a slovo kadere vrátili pekne späť medzi spisovné výrazy.
Viem, jestvuje čosi ako pánsky kaderník, ale mne sa to vonkoncom nepáči. To slovné spojenie mi pripadá ešte nezmyselnejšie ako socialista Počiatek.
Nieže by ma to bohvieako tangovalo, ale ako som spomenul, mám rád vo veciach poriadok. A zase len pre poriadok dodávam, že tangovať neznamená tancovať tango ani krúžiť tangáčmi na prste.

Za ten čas, kým sa odborníčka na úpravu vlasov snaží z toho zvyšku, čo mi ostal na lebeni, urobiť niečo, čo sa bude aspoň trošku podobať na frizúru, dozvedám sa mnoho noviniek zo sveta nášho, s prepáčením, šoubiznisu.
Mám už celkom dobrý prehľad o tom, čo sa deje kdesi na farme, na pláži či ktovie kde ešte v psej materi.
Čo poviete na tú sviňu xxx, podľa mňa je to obyčajná šľapka a yyy by si ju vôbec nemal všímať! No ni?
Hoci nemám ani dunstu, o čom táto rozhľadená osôbka točí, naučil som sa súhlasne prikyvovať. Má v rukách nožnice.

Kým sa spravodlivo rozhorčuje nad správaním tých oných, vraciam sa do detstva v Lučenci. Vidím malé holičstvo, kam som chodieval s otcom, napratané zarastenými chlapmi, všetci sa poznajú a bavia sa o všetkom možnom. Do politiky sa nepúšťajú a dnes už viem aj prečo. Politika bola jednoznačne daná a nebolo o čom diskutovať. Aspoň na verejnosti sa to neodporúčalo.

Vynára sa mi holič Švajko, trpasličí muž, ktorý strihal a holil zo šamlíka. Vždy bol pekne upravený, pod bielym plášťom biela dederónka a pestrofarebný motýlik. Pod nosom gableovské fúziky a v očiach presne tie huncútske iskry ako mal ten veľký herec.

Rád som sa pozeral ako nanáša štetkou na tvár penu, a ako potom niekoľkými švihmi prechádza britvou po akomsi koženom čude visiacom zo steny, aby už o chvíľu zručne šibrinkoval s britvou po tvári bez toho, aby čo len raz z toho stolčeka zoskočil.Skackal na ňom okolo zákazníka, musel byť s ním zrastený.
A čo ten dokázal s hrebeňom a nožničkami, to bol skutočný koncert pre dva nástroje! Tie sa mu v rukách mihali ako žonglérovi v cirkuse loptičky.

Ten chlapík vyzeral, že pracuje bez oddychu a pri tom ešte stíha zabávať celé holičstvo veselými historkami, ktorým som ja nerozumel, ale chlapi sa šli pototo od smiechu.

Keď prišiel rad na mňa, spôsobne sa s rukou prekríženou cez hruď predklonil a opýtal sa: mladý muž si bude želať oholiť alebo len ostrihať?
A ja pyšný, že som už mladý muž, som s vážnou tvárou desaťročného mládenca vykoktal, že dnes len ostrihať.
Až potom len holičstvo explodovalo...

A čo si myslíte, čo spraví ten hnusák Kordiak...To už zase počujem pani Magdu, ktorá mi pri rozlúčke nezabudne pripomenúť, aby som si večer určite zapol Jojku. Dnes to vyvrcholí!
Neviem, síce čo, ale sľúbil som jej, že si to určite pozriem.

Nerád by som o ňu prišiel, vie ma dobre urobiť.

Želám vám pekné leto, priatelia, a nedajte sa kdekomu oholiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?